Πρωταθλήτριες οι μαθήτριες του ΕΠΑΛ Ψαχνών
Αθλητικές Δράσεις

Σχολικοί Αγώνες Εύβοιας – Ποδόσφαιρο: Πρωταθλήτριες οι μαθήτριες του ΕΠΑΛ Ψαχνών

Η ομάδα του ΕΠΑΛ Ψαχνών επικράτησε με “καθαρή” νίκη (4 – 0) επί του 1ου ΓΕΛ Χαλκίδας στον Τελικό Ποδοσφαίρου των Σχολικών Αγώνων Εύβοιας. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 7/3/2023 στο Γήπεδο Κανήθου στις 11:00.

Οι μαθήτριες μας άνοιξαν το σκορ (1-0) στο 14′ με σουτ της Θεοδώρου μέσα απ’ την περιοχή. Στο 21′, πάλι η Θεοδώρου, σημείωσε το 2-0 με πέναλτι μετά από χέρι στη μεγάλη περιοχή της ομάδας της Χαλκίδας. Το λύκειο της Χαλκίδας είχε μια καλή στιγμή με ατομική προσπάθεια της Ανδρούτσου, που πάτησε περιοχή, επιχειρώντας σουτ που πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους το λύκειο των Ψαχνών είχε και άλλες αξιόλογες επιθετικές στιγμές, με τη Σοβατζή (30′: σουτ απ’ το ύψος της μικρής περιοχής που μπλόκαρε η Κακαρά, 33′: κοντινό πλασέ που πέρασε άουτ) και την Καρλέτσου (31′: δυνατό σουτ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι). Στο δεύτερο μέρος, το ΕΠΑΛ Ψαχνών διαχειρίστηκε με σιγουριά το προβάδισμα στο σκορ. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, η Χόρτα σημείωσε το 3-0 με σουτ μέσα από την περιοχή και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η Δ. Διακούμη, με σημαντική παρουσία στο γήπεδο έχοντας κυρίως ανασταλτικά καθήκοντα, σημείωσε το τελικό 4-0 με σουτ απ’ το ύψος της περιοχής.